Programska izhodišča
Liste Nejca Smoleta 2022 - 2026
Gradimo skupnost, ki bo:
Mladim prijetna
Sledili bomo ciljem, ki so zastavljeni v strategiji razvoja na področju mladih. Še naprej bomo zagotavljali sredstva za nagrajevanje uspešnih študentov ter izpostavili in nagradili učence, ki izstopajo s svojimi dosežki. Zagotovili bomo sredstva za izvajanje dnevnih centrov povsod v naši občini, kjer se bo pojavila iniciativa mladih. Dijakom in študentom bo omogočeno opravljanje prakse in pripravništva v naših javnih zavodih in občinski upravi. Prav tako bomo skozi srečevanja z uspešnimi lokalnimi podjetniki in gospodarstveniki povezali mlade in delodajalce. Uvedeno bo dodatno prednostno kategoriziranje mladih in mladih družin na razpisih za neprofitna stanovanja. Prvič bomo poskusno uvedli povsem nov instrument subvencioniranja neprofitnih najemnin za mlade.
Starejšim prijazna
V tem mandatu smo sprejeli prav posebno strategijo za starejše. Tako kot pri mladih, bomo tudi pri prizadevanjih za kvalitetno skrb za starejše, sledili ciljem, ki smo si jih zadali. Nadgradili bomo najuspešnejši projekt preteklega mandata – vzpostavitev instituta pomoči na domu v okviru javnega zavoda. Dodatno ga bomo okrepili še s socialnim servisom ter poskrbeli, da finančna obremenitev za uporabnike ne bo previsoka, ter da bo pomoč na domu dostopna vsem, brez čakalnih vrst. Vzpostavljena bo posebna informacijska točka, kjer bodo naši starejši prejeli vse informacije in vso potrebno strokovno ter pravno pomoč za uveljavljanje vseh pravic, ki jih imajo. V sodelovanju s šolami in vrtci bomo vzpostavili nove medgeneracijske projekte, ki nas bodo učili spoštljivega sobivanja mladosti in modrosti.
Javnemu zdravstvu naklonjena
Skrbno bomo spodbujali nadaljnjo širitev dejavnosti v našem zdravstvenem domu. Da bo izvajanje programov kar najbolj kakovostno, se bomo lotili največjega projekta po izgradnji zdravstvenega doma pred skoraj štiridesetimi leti. Zdravstvenemu domu bomo izgradili prizidek in rekonstruirali domala celoten obstoječi del. Tako bomo poskrbeli, da bomo eni prvih v državi, kjer bo primarno zdravstvo organizirano po najnovejših smernicah obravnave bolnika. V želji, da čim bolj zaščitimo tudi najbolj ranljive, bomo še dodatno nadgradili preventivne programe ter z vsemi močmi podprli izvajanje pilotnega projekta iniciative za duševno zdravje mladih, katere cilj je pomagati mladim, da odraščajo v okolju, s katerim so povezani, kjer se počutijo varne in kjer želijo živeti in delovati.
Vzgoji in izobraževanju predana
Po izvedenih investicijah na več osnovnih šolah se bomo predvsem posvetili največjemu projektu samostojne občine - novi osnovni šoli v Preski. Hkrati bomo s pomočjo evropskih sredstev energetsko sanirali še Osnovno šolo Pirniče, Osnovno šolo Medvode ter godbeni dom, sicer tudi prostor Glasbene šole Franca Šturma. Kot soustanovitelj bomo z enim najvišjih deležev sofinancirali tudi izgradnjo nadzidka Osnovne šole Jela Janežiča. Na področju predšolskih programov bomo pripravili vse potrebno za odprtje prvega oddelka razvojnega programa v vrtcu, od osnovnih šol pa pričakovali, da se v kar največji možni meri povezujejo z okoljem, v katerem delujejo, saj je to edini način, da naši mladi že od malih nog čutijo pripadnost skupnosti.
Zdravemu duhu v zdravem telesu zapisana
Področji kulture in športa sta temelja za zdrav celosten razvoj posameznika. Podpora vsem društvom skozi razpise, s katerimi v pretežni meri financiramo programe, bo ostala na rekordno visoki ravni. Na področju športa bomo izvedli prvo fazo športnega parka, kjer bodo zagotovljeni povsem novi prostori in igrišča za naše teniške igralce, še naprej bomo vlagali v ekipne športe z zagotavljanjem prostorskih možnosti za kakovostno delo. Na voljo bodo sredstva za izvedbo projektov dodatnih kolesarskih poligonov, kjer se bo pojavila iniciativa, želimo pa si zagotoviti tudi prvi gorski kolesarski poligon v Medvodah. Na področju kulture bomo posebno skrb posvetili sodelovanju med društvi oziroma koprodukcijam, ki naj povezujejo ljubitelje širom občine. Vlaganja v področje gasilstva bodo potekala skladno s sprejetimi strategijami in dogovori. Vsem lastnikom nepremičnin in ljubiteljem na področju kulturne dediščine bodo na voljo sredstva za obnovo fasad v mestnem jedru, ohranjanje kulturnih spomenikov in obnove kozolcev - vse v želji, da se jim tako zahvalimo za trud za ohranjanje naše krajine.
Kažemo pot novim idejam:
Krajevne skupnosti prihodnosti
So krajevne skupnosti res slepo črevo lokalne samouprave? Verjamemo da ne. A dejstvo je, da se je potrebno ustaviti in vprašati, kako naprej. Želimo se spraševati o vsem, od uvedbe sejnin za člane krajevnih skupnosti, do odgovornosti članov pri izvajanju določenih nalog lokalne samouprave. Ne poznamo vseh odgovorov, zato bomo v najširšem sodelovanju opravili poglobljeno analizo, kje smo in kam želimo, nato pa s spremembo vseh temeljnih in drugih aktov Občine omogočili, da začrtamo novo pot delovanja krajevnih in vaških skupnosti.
Participativni proračun v vsako vas
V teku je že drugi krog izvajanja projekta participativnega proračuna, ki naj tudi v prihodnje ostaja orodje najbolj široke demokracije. Prizadevali si bomo še povečati število projektov, ki jih predlagate občani, ter še povišali delež tistih, ki se udeležijo glasovanja za izbor najboljših. Zavezujemo se tudi, da bomo ohranjali vsaj tako visok delež sredstev, ki so rezervirana v proračunu občine, kot je namenjeno v zadnjem sprejetem proračunu.
Digitalizirana občinska uprava
Svet se suče vse hitreje, predvsem ko pogledamo področje tehnologij. Prav zato je pomembno, da se temu prilagodi tudi delo in poslovanje občinske uprave. Do konca mandata bomo uvedli brezpapirno poslovanje, digitalizirano povsod, kjer je to možno. Občanom, ki jim bo ta način tuj, bomo zagotovili enako kakovostne storitve v sprejemni pisarni, kjer jim bodo naši zaposleni priskočili na pomoč. Hkrati bomo preuredili tudi delovne prostore občinske uprave ter skušali najti nove, primernejše prostore za krajevni urad.
Trajnostna in vzdržna rast v zadovoljstvo vseh
Podnebne spremembe, kriza z vodnimi viri, naravne nesreče, kot so suše in poplave, nas morajo utrditi v odločitvi, da je zadnji čas, da močno zasučemo smer, v katero trenutno plovemo. Zato se v prihodnje zavezujemo k izredno skrbnemu načrtovanju našega prostora. Ne želimo si novih večjih strnjenih pozidav v naši občini, podpiramo vračanje že zazidljivih zemljišč v primarno rabo ter nadomeščanje kmetijskih zemljišč. Prizadevali si bomo za čim več zasaditev rastlinja na področjih, kjer je pozidava gosta in strnjena, v ospredje bodo postavljene avtohtone medonosne rastline. Skrb za vse živali naj bo pokazatelj razvitosti naše skupnosti. Geslo, ki mu bomo sledili pri nadaljnji rasti, bo to, da imamo pred očmi vedno kakovost življenja in ne višino glavarine, ki jo dobi občinski proračun.
Podpiramo delovne in kreativne:
Kmet skrbi za hrano nas vseh
Kmetovalcem, ki skrbijo, da so naše mize polne lokalne hrane, želimo zagotoviti nemoteno možnost za delo. Še naprej bomo spodbujali čim večjo vključenost lokalnih pridelovalcev hrane v naše javne zavode, želimo si tudi omogočiti pridelovalcem, da svoje proizvode prodajajo tudi ob pomembnejših turističnih točkah in kolesarskih povezavah. Posebno skrb želimo nameniti tistim, ki se bodo odločili za ekološko in sonaravno pridelavo živil. To bo mogoče s spremembo pravilnika in razpisa za dodelitev finančnih sredstev za razvoj kmetijstva in ohranjanje podeželja. Sprememba naj gre v smeri podpiranja končnih produktov in ne razpršenega sofinanciranja brez jasnih ciljev. Nadaljevali bomo s projektom komasacije, odprti bomo tudi za morebitne predloge novih območij. V kolikor bo izražen dovoljšen interes in bodo na voljo evropska sredstva, pa zagovarjamo tudi izvedbo projekta namakanja.
Turizmu pomaga lastna glava
Turizem je v prvi vrsti gospodarska panoga. Zato bomo podpirali vse, ki se v naši skupnosti podajajo na pot razvoja te dejavnosti. Najprej v delu prostorskega načrtovanja, kjer želimo med strateške pobude uvrstiti dobre projekte razvoja turistične ponudbe, odrekli pa bomo podporo tistim, ki na ta način le zvišujejo vrednost zemljišč. Pri izgradnji turistične infrastrukture se usmerjamo predvsem v dva segmenta – obvodni prostor in oddih v hribovitem delu naše občine. Pot ob Zbiljskem jezeru, kopališče v Sori in Eko-vas na zemljišču ob sotočju na strani Verja so glavne investicije, ki čakajo predvsem na dodatna sredstva iz naslova državnih oziroma evropskih sredstev. V hribovitih delih občine ostaja glavni cilj ureditev plačljivega parkiranja, kjer bodo sredstva, zbrana iz tega naslova, investirana nazaj v lokalno skupnost. Podpirali bomo prostovoljce v turističnih društvih, še posebej tiste projekte, ki bodo nakazovali regionalno in nacionalno dimenzijo.
Uspešno gospodarstvo – razvijajoča se skupnost
Gospodarstvu bomo še naprej nudili vso podporo pri najbolj ključnih mejnikih njihove rasti in uspešnega razvoja. Zagotavljanje dodatnih površin je tako nujni in prioritetni projekt prihodnjega mandata. Območje OC Jeprca je po desetletjih mirovanja v zaključni fazi, ne bomo pa spregledali tudi vseh tistih, ki potrebujejo dodatne površine ob že izgrajenih objektih. Posebna skrb bo v tem mandatu namenjena mladim podjetnikom. Tistim, ki pot šele začenjajo, želimo preko zagotavljanja sredstev za izvedbo podjetniških šol v sklopu mladinskega centra, stopiti nasproti. Čas pa je tudi, da v našem mestu najdemo in zagotovimo podjetniški inkubator in »co-working« prostor, ki naj bo v oporo mladim podjetnikom v prvih korakih. Od uspešnih podjetnikov in gospodarstvenikov pričakujemo, da bodo podporo lokalne skupnosti znali ceniti in (p)ostali družbeno odgovorni v podpiranju naših društev in organizacij.
Infrastruktura, ki ji je mar za naravo:
Ceste, ki peljejo do zadovoljnih ljudi
Urejanje najbolj dotrajanih odsekov cest, pločnikov in mostov je nikoli dokončan projekt. Sprememba paradigme in hitrejše asfaltiranje najbolj kritičnih odsekov že daje rezultate, ki se kažejo v nižjih stroških vzdrževanja. Preostala sredstva bodo še bolj intenzivno usmerjena v nadaljnje investicije. Preko mehanizmov evropskih in nacionalnih sredstev želimo še razširiti kolesarske povezave – proti Škofji Loki in Kranju. V središču Medvod bomo spremenili prometne režime na nekaterih odsekih in tako počasi pridobili prostore, kjer imajo najbolj ranljivi udeleženci v prometu prednost pred avtomobili. V koncept investicij v ceste želimo vpeljati še eno novost. V roku enega leta po izvedeni investiciji naj bodo zaključeni tudi vsi zemljiško pravni posli, kar bo preprečilo marsikatero slabo voljo.
Podtalnica brez odpadnih voda
Največje investicije v komunalo bodo še kar nekaj prihodnjih let usmerjene v postopno izgradnjo kanalizacijskega omrežja, ki bo zagotavljalo, da bodo s to komunalno infrastrukturo opremljena vsa strnjena naselja, kjer je predvidena gradnja, skladna z državnimi uredbami. Takoj ko bo Mestna občina Ljubljana izgradila še manjkajoč odsek kanala C0 bomo na sistem fekalne kanalizacije priklopili objekte na območju Pirnič. Prva novogradnja pa bo na vrsti v naseljih Ladja in Zgornja ter Spodnja Senica, kjer je že pridobljeno pravnomočno gradbeno dovoljenje, sledilo bo naselje Zbilje in vasi Krajevne skupnosti Smlednik. Naš cilj je, da na teh najbolj obremenjenih območjih zagotovimo kar najmanjši vpliv odpadnih voda na podtalnico in s tem močno izboljšamo kakovost življenja. Na predelih, kjer javna kanalizacija ni predvidena, bomo ohranjali subvencije za izgradnjo MKČN.
Vodni viri za naše otroke
Katastrofalna suša letošnjega poletja je prizadela tudi vodne vire, ki zagotavljajo napajanje našega vodovodnega sistema. Jasno je, da bo potrebno vložiti dodatna sredstva v iskanje novih vodnih virov, predvsem v hribovitem predelu naše občine. Nove vrtine, oziroma vitalizacija obstoječih neizkoriščenih na področju Topola, Belega, Žlebov in Goričan, so nujne. Izgradnja vodohrana v Studenčicah, ki bo zagotavljal vodo tudi za Žlebe in v prihodnje del Seničice, je že v fazi projektiranja. Iskali bomo dodaten vir tudi na območju Smlednika, ki je trenutno edino območje, kamor voda priteka iz sosednjih občin. Zavezujemo se tudi h kompletni rekonstrukciji ključnega vodnega vira – vodnjaka na Svetju, kjer zajemamo podtalnico. Pripravili bomo tudi odlok, s katerim bomo določili vodovarstvena vplivna območja, kjer bodo določene tudi omejitve rabe prostora v skrbi za pitno vodo. Če nam bo finančna situacija dopuščala, bomo kot prva občina pripravili tudi pravilnik za subvencioniranje vgradnje zbiralnikov meteorne vode, s čimer bi pomembno pripomogli k zmanjšanju porabe pitne vode za neprehrambene namene.
Zbirni center kjer se učimo zmernosti
Trenutna lokacija zbirnega centra nam gotovo ni v ponos. Zato je eden osrednjih projektov prihodnjega mandata tudi izgradnja novega, modernega zbirnega centra na mestu degradiranega območja nekdanje gramoznice na Jeprci. Vsa komunalna infrastruktura do bodočega centra je bila že izgrajena v tem mandatu, sam zbirni center pa čaka na zeleno luč v obliki gradbenega dovoljenja. Načrtujemo tudi manjši objekt centra ponovne uporabe, kjer bo poleg funkcije ponovne uporabe, posebej izpostavljena tudi komponenta delavnic in izobraževanj na temo zmanjševanja odpadkov ter odgovornega ravnanja z njimi. Del zemljišča ob zbirnem centru bi želeli nameniti tudi manjšemu zavetišču za živali brez doma, ki bi lahko delovalo v sklopu katerega izmed že uveljavljenih strokovnih zavetišč.
Zaščitena območja za višjo kvaliteto življenja
Edinstvenih habitatov ter mnogih ogroženih živalskih in rastlinskih vrst ne najdemo le v tujini in drugje. Tudi v naši skupnosti jih imamo, čeravno še ne dovolj prepoznane. Območje Straže v Pirničah je eno izmed njih. Želimo ga ohraniti in nadgraditi, brez nasilnih posegov v prostor. Postane naj prijetna točka ob kolesarski povezavi, tako za domačine, kot tudi vse, ki bodo kolesarili tod mimo. Prvi korak bo ureditev lastništva, nato ureditev prostora, v sodelovanju s krajevno skupnostjo in turističnim društvom. V postopku komasacije si bomo prizadevali, da prepričamo državo, naj del svojih zemljišč zamenja in tako postane edina lastnica edinstvenih mokrišč v Hrašah. To bo odprlo vrata novim evropskim projektom, katerih cilj je zaščititi, ohraniti in urediti mokrišča, da le ta postanejo tudi učilnice na prostem. Na področju kulturne dediščine bomo ponovno predlagali sprejem odloka, s katerim bi natančneje določili vplivna območja kulturnih spomenikov in s tem preprečili morebitne bližnje pozidave v prihodnjih letih, predvsem na tistih delih, kjer bi takšni posegi uničili kakovost in vedute teh spomenikov.
Program 2018-2022
Preberi več »
+ INFRASTRUKTURA
- NAJVEČJI OKOLJSKI PROJEKT V SLOVENIJI - ČISTO ZATE
Do konca leta 2020 bomo uspešno zaključili največji evropski projekt v državi. Vsa območja, ki so del projekta, bodo opremljena s fekalno kanalizacijo, rekonstruirano bo vodovodno omrežje, izgrajeno plinovodno omrežje, na delih, kjer je predvideno, pa tudi meteorna kanalizacija. Na celotnem omrežju bo izgrajeno odprto optično omrežje. Za ostala območja bomo pripravili projekte in poiskali vire financiranja.
- IZGRADNJA ODPRTEGA TELEKOMUNIKACIJSKEGA OMREŽJA
Zagotovili bomo izgradnjo in posodobitev telekomunikacijskega omrežja, tako da bo imelo možnost dostopa do interneta visoke hitrosti (optika) več kot 80% občanov.
- KOLESARSKE POVEZAVE
Projekt nove samostojne kolesarske poti od Ljubljane preko Pirnič do Medvod (sofinanciranje s sredstvi EU) bo izpeljan v celoti, raztegnil se bo tudi na območje centra vse do Preske (rekonstrukcija podhoda pod železnico). Asfaltirali in uredili bomo kolesarsko pot preko Bonovca (sofinanciranje s sredstvi EU) in območje spremenili v zeleno oazo Medvod. Nadaljevali bomo s projektom kolesarske povezave s Škofjo Loko.
- CESTNA INFRASTRUKTURA, MIRUJOČI IN JAVNI POTNIŠKI PROMET
Spodbujali bomo javni potniški promet z ohranjanjem razvejanega omrežja, vključujoč zadnjo pridobitev podaljšane proge linije 15. Do konca mandata bomo izgradili in uredili vsaj dve parkirišči na najbolj perečih območjih (Topol, Zavrh, Zbilje, Smlednik, Medvode). Rekonstruirali in izgradili bomo najbolj težko pričakovane odseke cest v občini.
- UREJANJE CENTRA MEDVOD
Izgrajena bo pokrita tržnica, večnamenska ploščad in otroško igrišče z urbanim sadovnjakom v centru Medvod. Prav tako se bomo lotili urejanja Ceste komandanta Staneta, mostu čez Soro in Seškove ceste. Tako bomo v našem mladem mestu ustvarili pešcem prijazno jedro. Uredili bomo sotočje, ki bo postalo najlepša točka v centru mesta. Nadaljevali bomo z začetimi projekti urbanega vrtnarjenja (sofinanciranje s sredstvi EU) v Preski in na Svetju.
+ DRUŽBENE DEJAVNOSTI
- REŠEVANJE PROSTORSKIH STISK V OSNOVNIH ŠOLAH
Začeli bomo z izgradnjo nove osnovne šole v Preski, ki bo tudi največji in najzahtevnejši infrastrukturni projekt v naši občini. Nova šola bo projektirana, da zagotovi trioddelčni pouk. Izgraditi bo potrebno tudi manjši prizidek k osnovni šoli Smlednik, da zagotovimo dvooddelčni pouk.
- ŠPORTNE POVRŠINE
Pridobili bomo še preostanek površin, ki so potrebne za izgradnjo modernega športnega parka v Medvodah. V njem bodo nov prostor dobili nogometaši, tenisači, atleti in drugi športniki, prav tako pa so predvidene tudi površine za odbojko, balinanje in otroško igrišče. Začeli bomo z izgradnjo, ki bo potekala fazno.
- KULTURNA INFRASTRUKTURA
Sora bo obogatena z novo pridobitvijo galerije, ki bo omogočila rast dejavnosti v kraju. V Pirničah si bomo prizadevali za končno ureditev situacije prostorov v domu krajanov. V Medvodah bomo vložili dodatna sredstva za adaptacijo dvorane, ki bo še nekaj let osrednji kulturni prostor.
- SILE ZAŠČITE IN REŠEVANJA
S prostovoljnimi gasilskimi društvi bomo dorekli nov sistem financiranja sil zaščite in reševanja, predvsem v luči posodobitve opreme. Nadaljevali bomo z nakupom novih gasilskih vozil. Začeli bomo z reševanjem najbolj akutnih prostorskih stisk društev - izgradnjo domov v skladu s strategijo, ki so jo sprejela vsa društva.
- TRANSFERJI NAMENJENI DRUŠTVOM
V primeru, da se bo trend poviševanja dohodkov občine s strani države nadaljeval, bomo dvignili sredstva, namenjena društvom, na raven pred letom 2015, na načine, ki so in bodo predvideni v strategijah razvoja posameznega področja v občini.
+ GOSPODARSTVO, KMETIJSTVO IN TURIZEM
- PROSTORSKI RAZVOJ GOSPODARSTVA
Uspešno smo izpeljali občinski prostorski načrt in s posebno namensko rabo zagotovili nove površine za razvoj gospodarstva. Sedaj je pred nami naloga komunalne opreme in dejanska širitev. Zagotovili bomo nove površine, ki bodo pripravljene za gradnjo na vsaj dveh lokacijah od petih, ki so bile sprejete v novem prostorskem načrtu. Mladim bomo skušali zagotoviti možnost podjetniškega inkubatorja, kjer bodo lažje naredili prve korake v svet podjetništva.
- IZBOLJŠANJE KMETIJSKE POLITIKE
Nadaljevali in izpeljali bomo začeto komasacijo na preko 300 ha površin v naši občini (sofinanciranje s sredstvi EU). V kolikor bo interes s strani kmetovalcev, bomo začeli s postopki za izvedbo projekta namakanja na površinah, ki to omogočajo. Nadaljevali bomo z ukrepi za sofinanciranje nakupa opreme in drugimi ukrepi, ki pa bodo bolj ciljno naravnani.
- 100% VEČ LOKALNO PRIDELANE HRANE
Delež domače hrane v javnih zavodih je še vedno prenizek in se prepočasi povečuje. Skupaj z lokalnimi pridelovalci bomo poskrbeli, da se bo ta delež povečal vsaj za 100%, glede na izhodiščno leto 2018.
- POVEČANJE ŠTEVILA NOČITEV TURISTOV
S številnimi projekti, ki lepšajo podobo naše občine, le to želimo narediti bolj privlačno tudi za turiste. Obljuba dana pred štirimi leti, da bomo število nočitev povečali za polovico, glede na leto 2014, je bila močno presežena, saj smo dosegli kar 100% povečanje. Ne bomo se ustavili, napovedujemo še dodatno povečanje za četrtino, glede na letošnje leto. To nam bo uspelo z nadgradnjo turistične ponudbe in povečanjem prenočitvenih kapacitet, ki se napoveduje.
- POVEČANJE ZELENIH POVRŠIN IN POVRŠIN NAMENJENIH ODDIHU
Še naprej se bomo trudili, da bodo Medvode lepo urejene, zelenice pokošene, krožišča zasajena, prav tako pa bomo še dodatno zasadili do sedaj degradirane površine ob glavnih cestah. Povečali in razširili bomo območja, ki so namenjena rekreaciji in oddihu, kot so denimo kopališče ob Sori, športni center Bonovec in Zbiljsko jezero. Nadaljevali bomo s trendom izgradnje otroških igrišč.
+ JAVNA UPRAVA
- PRIPRAVA NOVIH PROJEKTOV ZA ČRPANJE EU SREDSTEV IN NOV PROSTORSKI NAČRT
V tem mandatu smo pridobili rekordno višino sredstev iz naslova EU. A nova perspektiva se prične že z letom 2020, kar pomeni, da časa za počitek ne bo. Potrebno bo pripraviti nove projekte, ki se bodo skladali s cilji, ki bodo določeni v prihodnjem petletnem mandatu. Vanje bomo skušali vključiti čim večje število deležnikov. Začeli bomo tudi s postopkom spremembe prostorskega načrta.
- PARTICIPATIVNI PRORAČUN
Participativni proračun je instrument, s katerim se želi povečati vpletenost občanov v odločanje o stvareh, ki neposredno zadevajo njihovo najbližjo okolico. Tudi naša občina se bo pridružila tistim, ki so ta projekt že uvedle. V sodelovanju s krajevnimi skupnostmi bomo najprej projekt izvedli pilotno in v kolikor bodo rezultati spodbudni, ga bomo skušali približati tudi ostalim. Tudi sicer se bomo trudili, da bomo skupaj s krajevnimi skupnostmi zastavili in izpeljali čim več manjših projektov, ki pa so prav tako pomembni za občane.
- OBČINSKA UPRAVA - REORGANIZACIJA
Edina stalnica v življenju so spremembe. Zato bomo v občinski upravi pregledali na katerih področjih je opaziti dovoljšen napredek v zadnjih letih in kje ne. Uvedli bomo ukrepe za večjo in ažurnejšo odzivnost uprave na vprašanja občanov. V kolikor bomo ugotovili, da sedanji sistem dela ne daje dovolj dobrih rezultatov, bomo določene oddelke bodisi ukinili bodisi reorganizirali. Povečali bomo sredstva namenjena izobraževanju.
- OBČINSKA UPRAVA - PRIDOBITEV MEDNARODNEGA STANDARDA KAKOVOSTI
Mednarodni standardi kakovosti so v zasebnem sektorju že desetletja nujni sestavni del poslovanja družb. Prav je, da se tudi občinska uprava poda na pot doseganja standardov pri poslovanju upravnih postopkih in drugje, ter tako pokaže, da je pripravljena na izzive prihodnosti. Pridobili bomo certifikat ISO 9001:2015.
- JAVNI ZAVODI - IZBOLJŠANJE UPRAVLJANJA
Da bo poslovanje javnih zavodov teklo kar se da uspešno, bomo izboljšali upravljanje le teh. Predstavniki ustanovitelja bodo morali opraviti uvodna izobraževanja, kjer bodo natančneje seznanjeni s specifiko javnih zavodov, vizijo občine in projektih, ki so načrtovani v času njihovega mandata. Direktorji javnih zavodov bodo pripravili merljive letne cilje, občina pa bo izboljšala komunikacijo med deležniki.
Program 2014-2018
Preberi več »
+ GOSPODARSTVO
- SODELOVANJE MED OBRTNIKI, PODJETNIKI IN OBČINO MEDVODE
Medvoški obrtniki in podjetniki bodo v začetku leta povabljeni k predstavitvi projektov, ki čakajo občino v tistem letu ter seznanjeni s pomembnejšimi temami, ki zadevajo njihovo delovanje. Prav tako bo občinska uprava na voljo gospodarstvenikom za morebitno pomoč in sodelovanje; povabljeni bodo, da predstavijo svoje projekte. Ena temeljnih nalog občinske uprave bo nudenje čim bolj celovite podpore gospodarstvenikom in obrtnikom pri njihovem razvoju. Občina se bo torej trudila zagotoviti ustrezne pogoje za poslovanje, da bomo postali obrtnikom in podjetnikom prijazna občina, vabljiva tudi za naložbe od drugod.
- RAZPRŠEN RAZVOJ OBRTI IN OBRTNIH DEJAVNOSTI
Projekt industrijske cone Jeprca ostaja na žalost po več kot desetih letih še vedno le sanje in bo težko uresničljiv. Namesto tega se bomo trudili, da omogočimo razvoj obrti na različnih primernih mestih v naši občini, predvsem z ustrezno urejenim prostorskim načrtovanjem. Podjetnikom, ki nimajo urejenega statusa njihovih gradenj, bomo v primeru gradenj, ki ne poslabšujejo kakovosti bivanja v tistem okolju in ob soglasju matične krajevne skupnosti ter občinskega sveta, pomagali z legalizacijo gradenj.
- POVEČANJE ŠTEVILA NOČITEV TURISTOV ZA POLOVICO, GLEDE NA LETO 2014
Pri razvoju turizma je najpomembneje, da obiskovalec pri nas dobi celotno turistično ponudbo, ker bo le tako ostal dalj časa v naših krajih. Ko nam uspe število nočitev v občini (prek 90 % registriranih nočitev trenutno ustvari kamp Smlednik) povečati za polovico, bodo dodatni učinki vidni predvsem pri ponudnikih gostinskih ter ostalih storitev.
- OŽIVITEV KRAJINSKEGA PARKA POLHOGRAJSKI DOLOMITI IN ŠMARNA GORA
Mnogi občani niti ne vedo, da imamo na območju naše občine kar dva krajinska parka. V sodelovanju z javnimi zavodi in drugimi agencijami s tega območja, bomo vzpostavili delujoč krajinski park z dodano vrednostjo, ki bo v naše kraje privabila predvsem obiskovalce, ki znajo ceniti lepote neokrnjene narave.
- RAZVOJ LASTNE BLAGOVNE ZNAMKE »OD JAKOBA DO JAKOBA«
Zelena vrata glavnega mesta lahko le-tega oskrbijo z vsem najboljšim, kar pridelamo in izdelamo. Občina bo vzpostavila pogoje za razvoj lastne blagovne znamke za naše kmetijske pridelovalce ter izdelovalce domače in umetne obrti. Blagovna znamka bo po eni strani kupcem zagotavljala kakovostne pridelke in izdelke, po drugi pa omogočila kmetovalcem in domačim izdelovalcem prodajo izdelkov po višji dodani vrednosti. V sklopu razvoja lastne blagovne znamke napovedujemo tudi spodbude za ekološko kmetovanje.
+ INFRASTRUKTURA
- UREDITEV MIRUJOČEGA PROMETA
Pripravili bomo odlok in načrt reševanja najbolj problematičnih območij (Zbilje, Topol, dolina Ločnice, Šmarna gora, »Park and Drive« v Preski) z gradnjo ustreznih parkirišč, ki bodo plačljiva, prihodke bomo namenili izboljšavi cestne infrastrukture.
- SPREMEMBE V SISTEMU JAVNEGA POTNIŠKEGA PROMETA
Obstoječ javni prevoz bo v določeni meri prilagojen dejanskemu stanju (zmanjšanje števila voženj avtobusov v času, ko potnikov ni), na ta račun bomo skušali doseči cilj, da se prek javnega prometa poveže s centrom tudi Senico, Goričane, Rakovnik, Soro in Presko, vozni redi obstoječih linij pa bodo bolje usklajeni. Na postajališčih z največ potniki bomo tudi postavili in uredili nadstrešnice.
- DOKONČANJE NALOŽB V OSNOVNO KOMUNALNO INFRASTRUKTURO
Pri kanalizaciji in odvajanju odpadnih voda bomo zagotovili čim večji prispevek s strani države in Holdinga Ljubljana. V prihodnjih štirih letih bo to zagotovo eden večjih stroškov v proračunu. Na območjih, kjer ni predvidena gradnja kanalizacije, bomo s podporami še naprej spodbujali gradnjo malih komunalnih čistilnih naprav. Pospešili bomo obnovo najbolj dotrajanih delov vodovodnega sistema, kjer so izgube vode največje.
- VZPOSTAVITEV SISTEMA GRADNJE IN PRENOVE OBČINSKIH TER KRAJEVNOSKUPNIŠKIH CEST
Težava občine je, da imamo hkrati odprtih preveč naložb v ceste. Te naložbe se zaradi zahtevnosti vlečejo dolga leta, končni rezultat pa so kratki odseki, ki ob dokončanju celotne trase že delno propadajo, predvsem pa je gradnja po tako dolgih etapah ekonomsko neupravičena. V sodelovanju z občinskim svetom in krajevnimi skupnostmi bomo predlagali manjše število projektov, ki pa bodo izvedeni hitreje in ekonomsko bolj učinkovito. Odločitev o tem, katere »krajevnoskupniške« ceste bodo v določenem letu prenovljene, bomo v celoti prenesli na krajevne skupnosti. Verjamemo, da bodo krajani najbolje vedeli, kakšen je prednostni vrstni red prenove.
- VZPOSTAVITEV MREŽE KOLESARSKIH POTI
Zaradi rekreacije naših občanov in tudi za razvoj enodnevnega turizma je nujna vzpostavitev mreže samostojnih in varnih kolesarskih poti, ki bodo zagotovile dostop in povezavo z Ljubljano ter omogočile kolesarske izlete po krajih naše občine. Predlagamo tri proge: prva bi iz Ljubljane peljala preko Vikrč, Pirnič in Smlednika proti Vodicam in Kranju, druga po desnem bregu reke Save iz Mednega preko Preske, Goričan in Sore proti Škofji Loki, tretja proga pa bi od Sore preko brvi skozi Senico in Zbilje povezala prvi dve.
+ DRUŽBENE DEJAVNOSTI
- GRADNJA MEDGENERACIJSKEGA DRUŽBENEGA CENTRA V MEDVODAH
Občina Medvode že nekaj let pripravlja popolnoma zgrešen projekt nove občinske stavbe. Kot alternativo temu projektu predlagamo gradnjo medgeneracijskega družbenega centra v centru Medvod, ki bo imel več poslanstev in nalog. Služil bo kot osrednja kulturna dvorana, urejen in prostoren prostor za druženje in organizacijo dogodkov naših upokojencev, primerna in ustrezno opremljena glasbena šola, v njem pa bi se uredila tudi primerna konferenčna dvorana za občinski svet ter ostale protokolarne dogodke, ki jih pripravlja Občina. V sklopu projekta s tega področja bi prav tako zaključili vse odprte in predvidene naložbe v kulturni dom Pirniče in kulturni dom Sora, pri čemer bomo iskali ravnotežje tudi z možnim oddajanjem prostora v druge namene, s čimer bomo zmanjšali stroške rednega obratovanja.
- POVEČANJE NALOŽB V OSNOVNE ŠOLE
V prihodnjih letih bo val otrok, ki je trenutno v naših vrtcih, prišel v osnovne šole, ki bodo prostorsko premajhne. Tako načrtujemo večje naložbe v prizidke osnovnih šol, kjer bo največ težav, pri čemer bomo iskali moderne, cenovno najugodnejše rešitve, ki bi ob morebitnem zmanjšanju števila učencev lahko nudile tudi drugačne možnosti koriščenja prostora.
- NADGRADNJA SODELOVANJA OBČINE Z DRUŠTVI IN ORGANIZACIJAMI
Naša občina že danes namenja veliko sredstev za delovanje društev. To je prav, saj so le-ta nosilec dejavnosti v njej. V prihodnje pa želimo nekatere stvari še izboljšati, spremeniti in nadgraditi. Pri kulturnih dejavnostih bomo predlagali spremembe pravilnika o sofinanciranju tako, da se bo dodatno nagrajevalo tista društva, ki se bodo povezovala in skupaj pripravljala različne dogodke. Tudi na številnih drugih področjih vidimo veliko možnosti za večje sodelovanje občine in društev.
Zavezujemo se, da bomo na področju zaščite in reševanja pregledali in reorganizirali vlogo Civilne zaščite, kjer bo poseben poudarek namenjen okrepitvi pristojnosti gasilskih društev v največji možni meri, ki jo še dovoljuje obstoječa zakonodaja tega področja.
- ZAGOTAVLJANJE OSKRBE STAREJŠIH OBČANOV IN POMOČ SOCIALNO OGROŽENIM
Smernice zadnjih let kažejo, da starejši, ki potrebujejo pomoč pri oskrbi, bodisi zaradi finančnih stisk bodisi zaradi navezanosti na dom, raje ostajajo doma. Občina bo podpirala in sofinancirala oskrbo starejših, pri tem si bo prizadevala za uvajanje novosti, ki bi pomenile čim daljšo vključenost starejših v domačo oskrbo.
Ker kriza ni zaobšla naše občine, bomo pri socialnih dejavnostih po vseh močeh podpirali delovanje tako številnih župnijskih Karitas kot občinskega Rdečega križa.
- OBNOVA SPOMENIKOV KULTURNE DEDIŠČINE
Naša občina je rojstni kraj dveh znanih Slovencev, občinskega zavetnika Jakoba Aljaža in partizanskega komandanta Franca Rozmana Staneta. Poleg tega imamo na našem območju še več kot dvajset sakralnih spomenikov. Občina si bo prizadevala odgovorno in gospodarno obnavljati kulturno dediščino, ki je v njeni lasti, obnovo drugih spomenikov bo po prednostnem vrstnem redu sofinancirala. Prizadevali si bomo za odkup Dolinčkove hiše in ustrezno vsebinsko zapolnitev rojstne hiše Jakoba Aljaža.
+ JAVNA UPRAVA
- OKREPITEV VLOGE KRAJEVNIH SKUPNOSTI IN SODELOVANJA MED NJIMI TER OBČINO
Krajevne skupnosti trenutno v naši občini nimajo natančno določenih pristojnosti in obveznosti oziroma njihovo področje delovanja ureja statutarni sklep občinskega sveta iz leta 1994. Ena osrednjih prioritet in nalog župana ter občinske uprave bo vzpostavitev trdnega in stalnega sodelovanja s krajevnimi skupnostmi. Obvezali se bomo, da pred potrditvijo proračuna le-tega predstavimo in v največji možni meri uskladimo s krajevnimi skupnostmi. Prav tako bomo zagovarjali sklic zbora krajanov v vsaki krajevni skupnosti vsaj enkrat letno, kjer bo tudi občinska uprava predstavila trenutno stanje v občini in projekte, ki so pred nami.
- REORGANIZACIJA OBČINSKE UPRAVE
Občinska uprava v sedanji obliki ne deluje optimalno. Če želimo živeti v občini, ki bo na zemljevidu Slovenije prepoznana kot občina z dobrimi projekti, naklonjena podjetnikom in gospodarstvenikom, občina, ki stalno stremi k izboljšanju kakovosti bivanja občanov, potem se mora tega v prvi vrsti zavedati celotna občinska uprava. Ta mora s svojo pripravljenostjo za sodelovanje, strokovnostjo in prijaznostjo služiti občanom kot servis njihovih potreb.
Projekti, ki se jih bomo lotili, ne smejo biti ideja le enega človeka (župana), temveč mora za njimi stati celotna uprava in lokalna skupnost tistega dela občine, ter jih prepoznati kot svoje in temu primerno vložiti trud za njihovo uspešno uresničitev.
- ZDRUŽEVANJE JAVNIH ZAVODOV IN SKUPNIH SLUŽB
Sedanji časi od nas zahtevajo, da se prav na področju javne uprave vsak dan iščejo nove možnosti za prihranke, pri čemer se skuša ohraniti obstoječo raven oziroma se jo še zvišuje. Strošek financiranja javnih zavodov je za Občino Medvode preprosto prevelik. Ena od možnosti je združevanje zavodov. V prvem koraku predvsem Javnega zavoda za šport in turizem z Javnim zavodom za kulturo in mladino Medvode. Ohranili bomo vse programske enote, zmanjšali pa bomo število podpornih služb. Predlagamo uvedbo skupnega računovodstva in podpornih storitev za vse javne zavode. Poenotili bomo delovanje svetov javnih zavodov in jasno določili pravice ter dolžnosti članov.
- BOLJ UČINKOVITO PRIDOBIVANJE EVROPSKIH IN DRŽAVNIH SREDSTEV
Občina Medvode se bo bolj pogumno in podjetneje lotila pridobivanja evropskih in drugih sredstev za občinske projekte. Ne sme se nam več zgoditi, da uspešno kandidiramo za evropska sredstva, potem pa od črpanja odstopimo in projekta ne izvedemo. Znotraj občinske uprave bomo jasno določili strategijo in cilje, ki jih bodo zaposleni morali doseči. K sodelovanju bomo povabili tudi strokovno usposobljene agencije za pripravo takšnih projektov, ki bodo uspešni pri razpisih za dodatno sofinanciranje.
- SPLETNA INFORMATIZACIJA OBČINE MEDVODE – SPLETNO MESTO MEDVODE.SI
Vse več občanov dnevno uporablja internet za pridobivanje informacij in urejanje različnih zadev. Temu se mora s svojo preglednostjo, preprostostjo in uporabnostjo prilagoditi ter nadgraditi tudi spletna stran občine. Ta ne sme ponujati le suhoparnega naštevanja aktov, pač pa mora občanom ponuditi vse informacije tako o aktualnem dogajanju kot tudi o organiziranosti in projektih občine Medvode.